Jak na klidnou snídani bez odmlouvání?

Snídaně je základem dne. Toto pořekadlo našich babiček platí nejen u dospělých, ale zejména u dětí. Správná a vyvážená snídaně by měla tvořit 20 až 25 % denního přísunu energie. Rodiče by neměli zapomínat na to, že je jejich děti berou jako svůj vzor, a to i co se snídání týče. „Jednou jsem od své kolegyně dětské psycholožky slyšela názor, že děti jsou „naše zrcadélka“ a v tomto kontextu to platí určitě na 100 %. Spousta lidí snídani odbývá nezdravými pokrmy nebo ji zcela vypustí. Tento nevhodný návyk je pak bohužel přenášen i na děti, které samy nemají na první jídlo dne chuť ani čas,“ říká MUDr. Lenka Kejvalová, dětská lékařka. Pokud ráno tělo ošidíme o výživu a energii, kterou by si po nočním půstu zasloužilo, tak si můžeme být jistí, že se k dopolední svačince bude chtít dobít nezdravými sladkostmi. Případně se bude také chtít přejídat na večer, protože tělo si pamatuje a bude si chtít zachovat dostatek energie až do následujícího dopoledne. A to je přesně tím návykem, který vede k nabývání na váze a dalším zdravotním problémům. Ale co dělat tehdy, když dítě snídani tvrdošíjně odmítá s tím, že nemá hlad a na vaše hrozby obezitou a nemocemi nedá, protože je to zkrátka dítě?

Na snídani si dejte záležet

U dětí platí asi ještě víc, než u dospělých, že jedí zejména očima. A proto když si dáte ráno nebo večer předem tu práci, a jídlo na snídani nachystáte tak, aby vaše dítě zaujalo na první pohled, máte na půl vyhráno. Nemusíte vytvářet žádná složitá díla. Často poslouží čerstvé ovoce šikovně naskládané na ovesné kaši tak, aby vypadalo jako usmívající se obličej. Nebo jako hlava lvíčete. Pro šikovnější maminky nebude problém ani opéct ovesné lívance tak, aby se na mlsného potomka z talíře usmíval medvídek.

Nechte se inspirovat například ovesnými medvídky, které pro EMCO připravila blogerka Hannpettsfood: http://1url.cz/Nt4lS

Například právě lívance jsou ideální pro přípravu den předem. Rozmixujte ovesné vločky s banánem, vejcem a přidejte trochu mléka. Osmažte je na pánvi potřené rostlinným oleje, ideální je například kokosový. Hotové lívance nechte vychladnout a poté je přikryjte potravinovou fólií. Nedávejte je do lednice, stačí je do ráda nechat na kuchyňské lince. Těsně před snídaní je pak ozdobte jogurtem, čerstvým ovocem nebo sirupem. Vyváženou a zdravou snídani pak máte hotovou za dvě minuty.

Nezapomínejte také na to, že děti lze k jídlu motivovat také pestrými barvami. Mezi ty nejoblíbenější u malých dětí patří červená, oranžová a žlutá, u školáků se velké oblibě také těší i zelená a modrá. Pro vás tedy není nic jednoduššího, než snídani ozdobit čerstvě oloupanými mandarinkami, banánem, malinami, jahodami, borůvkami nebo třeba nakrájeným kiwi. Jestli si vaše malá ratolest potrpí spíše na slanou snídani, zkuste tentokrát volské oko osmažit ve formičce ve tvaru nějakého zvířecího kamaráda. Pak již stačí vajíčkem obložit domácí slanou ovesnou vafli a ozdobit rajčaty a čerstvými bylinkami.

Nechte se inspirovat například veselou ovesnou kaší, kterou pro EMCO připravila blogerka Svatava Coolinarka: http://1url.cz/st4lO

Suroviny vybírejte pečlivě

Ať se již rozhodnete pro sladkou nebo slanou variantu snídaně, zapomínat byste neměli především na to, že každá snídaně musí být vyvážená. Pamatovat bychom měli na to, že děti spotřebovávají více energie než dospělí, protože jsou ve vývinu a rostou. Den bychom tedy měli nastartovat stravou bohatou na „pomalé“ cukry, bílkoviny a tuky. Kombinace potravin obsahujících tyto živiny by měla být promyšlena tak, aby sacharidy tvořily zhruba 50 až 55 %, tuky 25 až 30 % a bílkoviny přibližně 10 až 15 %.

Nechte se inspirovat například veselou ovesnou kaší, kterou pro EMCO připravila blogerka Celiaxmoni: http://1url.cz/1t4lb

Sladit se dá i zdravě

Jestli máte doma milovníka sladkého a nechcete začínat každý den rafinovaným cukrem, zkuste to jinak. Vyměňte obyčejný cukr za rostlinný sirup nebo med. Skvělým pomocníkem může být také zralý banán, který rozmixujte do těsta nebo do kaše a jídlo pak již nemusíte vůbec sladit. Dítě na chuti nepozná, že je něco jinak a vás může hřát pocit, že jste pro jeho zdraví udělali maximum.

Chtěli byste s hravými snídaněmi začít, ale chybí vám inspirace? Podívejte se do naší galerie dalších  hravých snídaní, které pro nás a zejména pro děti vytvořily české food blogerky: