Emco produkty pro diabetiky

Při diabetické dietě nestačí sledovat pouze množství přidaného cukru, ale je zapotřebí věnovat pozornost celkovému množství sacharidů. Problém představují potraviny s velkým množstvím jednoduchých cukrů. Na rozdíl od komplexních sacharidů se nerozkládají postupně a tím dochází ke skokovým změnám a prudkým výkyvům krevního cukru. Základem pro diabetickou stravu je znát „glykemický index“, neboli rychlost, jakou potravina zvýší a následně sníží hladinu krevního cukru. I když by se diabetici měli vyhýbat výrobkům obsahujícím cukr neznamená to, že se musí vzdát sladké chuti.

Podle jakých kritérií si produkty vybírat?

  1. Základem Emco produktů jsou celozrnné cereálie, které obsahují vysoký obsah vlákniny. Vláknina je známá tím, že snižuje glykemický index. Díky tomu se stává vhodnou mimo jiné pro diabetiky. Ti tak mohou do svého jídelníčku bez obav zařadit obilné kaše nebo cereální tyčinky.
  2. Nejlepší volbou jsou pro cukrovkáře potraviny, které získaly svou sladkou chuť přidáním přirozeně sladkých potravin. Ze sušeného ovoce se vítězem stávají jahody. Ty pro diabetiky jednoznačně představují superpotravinu. Pravidelná konzumace pomáhá snížit hladinu inzulinu po jídle a zvýšit citlivost na inzulin. Také bojují proti zánětům v těle, ke kterým mají lidé s cukrovkou predispozice. Naopak vyhnout by se cukrovkáři měli sušenému ovoci s velkým glykemickým indexem, jako příklad si můžeme uvést fíky, datle či rozinky.
  3. Dalším faktorem, který pozitivně ovlivňuje glykemický index potravin je zvýšený obsah bílkovin. Doporučuje se zařadit do stravy mléčné výrobky, v ideálním případě kysané. Snídaňové cereálie, kaše i tyčinky lze snadno kombinovat právě s mléčnými výrobky, jako je mléko, jogurty nebo kefírová mléka.
  4. Stejně jako vláknina a bílkoviny i tuky mají v potravě nezastupitelnou funkci. Pro diabetiky to platí dvojnásob, jelikož právě výskyt kvalitních tuků pomáhá snižovat glykemický index potravin. Doporučuje se proto pravidelná konzumace ořechů a semínek, vhodné je sníst alespoň 30 gramů denně. I když se to tak na první pohled nemusí zdát, dobrým zdrojem tuků jsou i ovesné vločky.

Jaké Emco produkty jsou pro diabetiky vhodné? Produkty Emco můžeme dle hodnocení vhodnosti potravin vycházející z principů diabetické diety a potřeb diabetiků až na několik výjimek doporučit. Vhodné jsou především produkty kombinující obiloviny, ořechy a ovoce. Důležité je také produkty správně kombinovat. Když se například do kaše v prášku přidá bílý jogurt, mléko a čerstvé ovoce, glykemický index se výrazně sníží.

 

PRODUKT DIABETES typu 1 DIABETES typu 2
Lehké & Křehké – kanadské brusinky a goji ANO ANO
Lehké & Křehké – meruňka a quinoa ANO ANO
Lehké & Křehké – semínka a ořechy ANO ANO
Super mysli bez přidaného cukru s čokoládou a kokosem ANO ANO
Super mysli bez přidaného cukru s ořechy a mandlemi ANO ANO
Super mysli bez přidaného cukru s jahodami ANO ANO
Čekankový Super sirup ANO ANO
Ovesné krekry s cibulí a smetanou ANO ANO
Ovesné krekry se sýrem ANO ANO
Ovesné krekry s rajčaty ANO ANO
Super sušenky Kakao a kokos NE ANO
Super sušenky Šťavnaté jablko NE ANO
Tyčinka s ořechem a proteinem – pistácie ANO ANO
Tyčinka s ořechem a proteinem – kokos a mandle ANO ANO
Tyčinka 100 % z ovoce s jahodami
NE ANO
Tyčinka 100 % z ovoce s lesním ovocem NE ANO
SUPER DORTÍKY ANO ANO
LYOFILYZOVANÉ OVOCE jahody jako doplněk ANO jako doplněk ANO
LYOFILYZOVANÉ OVOCE maliny jako doplněk ANO jako doplněk ANO
LYOFILYZOVANÉ OVOCE mango jako doplněk ANO jako doplněk ANO
LYOFILYZOVANÉ OVOCE ananas jako doplněk ANO jako doplněk ANO