Jak motivovat děti ke zdravé snídani?

Jednoduše – přes oči. Co je barevné, to děti přitahuje. Stejně jako to platí u kýčovitých hlasitých hraček, přitáhne děti i barevné a různě naservírované jídlo. Stačí použít více barevných kusů jídla u sebe, servírování do různých tvarů, či dát jídlo do misky s obrázky a ne na pro děti obyčejné bílé nádobí. Děti se budou ráno budit se zvědavostí, co na ně asi čeká na talíři.

Důležitá je i doba snídaně. Ve spoustě rodin se budí děti stylem “snídaně je na stole”, i když by se snídat mělo hodinu až hodinu a půl po probuzení. Dejte dětem čas, ať se rozkoukají, a pak je teprve nažeňte k jídlu. V mezičase s nimi můžete zkusit snídani připravit a dát jim pocit podílení se na důležitých úkonech – ať už výběrem ze dvou variant snídaně, přípravou stolu nebo krájením zeleniny.

Stejně jako bychom měli tělu dát po probuzení chvilku na rozkoukání, měli bychom i při snídani na chvíli zvolnit, nenaházet do sebe svoji porci a utíkat do školy a práce. Pokud si jídlo budeme užívat a vychutnávat, tělo nám dá samo vědět, kdy už je plné a není potřeba se přejídat. Poslouchejme tedy své tělo.

Neměli bychom opomíjet ani snídání pohromadě. Protože jsou děti jako naše malá zrcátka – kopírují, co vidí u dospělých – neměli bychom na tento malý velký fakt zapomínat a jít dětem příkladem každé ráno.

Proč je snídaně důležitá?

Tělo pracuje i v noci. Musí udržet v činnosti vnitřní orgány, tělesnou teplotu a srdeční akce. Dětské tělo spotřebovává ještě více energie, protože je ve vývinu. Takže i když se může zdát, že tělo spí, pracuje téměř na plné obrátky a organismus strádá. Neměli bychom tedy snídani bohatou na dostatek živin podceňovat a energii tělu doplňovat. V tom nám pomohou 3 nejdůležitější stavební kameny jídelníčku: sacharidy (těstoviny, luštěniny, ovoce), tuky (zelenina, ryby, olivy, ořechy) a bílkoviny (maso, ořechy, ryby, zelenina).

Sacharidy by měly v naší stravě tvořit 50 – 55%, tuky 25 – 30% a bílkoviny 10 – 15%. A nezapomínejme na vlákninu pětkrát denně. Tato kombinace je pro tělo přirozená a zároveň důležitá pro správné fungování během celého dne.