Všechno, co potřebujete vědět o ovesné vláknině betaglukan

Co to vlastně je vláknina? Proč je pro nás tolik důležitá?
Vláknina se získává z potravy a tvoří ji látky, které nejsou stráveny či vstřebány v tenkém střevě člověka. Jedná se především o sacharidy a obdobné látky. Vláknina zvyšuje rychlost průchodu potravy trávicím traktem, zejména tlustým střevem, vstřebává vodu a váže na sebe některé látky z potravy, jako například cholesterol. V případě, že konzumujeme vlákniny málo, a to je podle nejnovějších dat více než pravděpodobné, dochází k riziku hlavně kardiovaskulárního onemocnění, diabetu 2. typu a dalších onemocnění. Denní příjem vlákniny by měl být u dospělého člověka 25 – 30 g. U dítěte se stanoví tak, že se vezme jeho věk a připočte se 5 (např. čtyřleté dítě má sníst alespoň 9 g vlákniny denně). Je potřeba zdůraznit, že „není vláknina jako vláknina“. V různých potravinách se výrazně liší její složení a tím i zdravotní přínos. Výhodnější je přijímat vlákninu jako součást normálních potravin, tedy ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, než v potravinách obohacených izolovanou vlákninou či ve formě potravinových doplňků.

Jak jsme na tom s konzumací vlákniny v Čechách?
Češi velice zaostávají ve spotřebě vlákniny. Podle posledního průzkumu průměrná denní spotřeba činí asi 12 g bez rozdílu mezi muži a ženami. To znamená o více než 50 % méně než je doporučená denní dávka. Toto zjištění koresponduje s předními příčkami Čechů ve výskytu srdečních onemocnění, diabetu, rakoviny tlustého střeva atd.

Zdroje vlákniny
Vlákninu můžeme na základě rozpustnosti ve vodě rozdělit do dvou skupin:

 

Proč je nový poznatek ohledně ovesné vlákniny – betaglukanu tolik přínosný?
Oves má několik nutričních výhod ve srovnání s ostatními obilninami. Významné pozitivní zdravotní účinky, připisované ovesným výrobkům, zahrnují regulaci hladiny cholesterolu, zmenšení glykemické reakce resp. glykemického indexu po jídle, účast v řízení a udržování tělesné hmotnosti a zlepšování funkce trávicího traktu. Glykemický index udává schopnost dané potraviny zvýšit hladinu krevního cukru po jídle. Mohutné zvýšení krevního cukru vede k vyplavení přebytku inzulínu, jež značnou část energie přetváří na nechtěné tukové zásoby zejména v rizikové oblasti pasu.

Co přesně ovesná vláknina betaglukan způsobuje v našem těle?
1. Jelikož se jedná o vlákninu rozpustnou ve vodě, tak absorbuje v tenkém střevě tekutiny a přispívá tím ke zvýšení viskozity během trávení. Doba trávení se tak prodlužuje a krevní cukr se zvyšuje mnohem pomaleji. Čím po jídle rychlejší vzestup a vyšší koncentrace glukózy v krvi, tím hlubší propad a tím i znovu větší pocit hladu. Potravinám s vysokým glykemickým indexem bychom se tedy měli vyhýbat.

2. Ovesné betaglukany příznivě ovlivňují krevní cholesterol a lipoproteinový metabolismus především prostřednictvím zvyšování viskozity v tenkém střevě. Viskózní betaglukany na sebe vážou žlučové kyseliny. Ty pak nemohou rozpouštět tuky, které se v tenkém střevě spolu s těmito kyselinami méně vstřebávají do organismu. Smlsnou si na nich až bakterie v tlustém střevě. Ztrátu žlučových kyselin nahrazuje organismus na úkor cholesterolu v krvi, takže ho může snižovat přirozenou cestou a my nemusíme pojídat léky.

3. Ovesná vláknina je nestravitelná v tenkém střevě, ale je fermentována bakteriemi a v tlustém střevě působí jako prebiotika. Prebiotika jsou nestravitelné potravinářské ingredience, které stimulují růst nebo aktivitu bakterií v tlustém střevě. Tím příznivě ovlivňují trávení a mikroflóru tlustého střeva.

4. Velice důležitá funkce betaglukanů je spojena s naší imunitou. Výrazně totiž posilují imunitní systém a tím zvyšují odolnost organismu proti infekci.

5. Ovesné betaglukany vytvářejí v žaludku a tenkém střevě silně viskózní tekutinu, která stimuluje pocit sytosti a napomáhá omezovat chuť k jídlu. Vhodné například při redukční dietě. Jak by měl vypadat náš jídelníček, abychom konzumovali doporučené množství vlákniny a preventivně tak chránili naše tělo před nemocemi? Významného snížení špatného cholesterolu (LDL) se může docílit denní konzumací zhruba 3 g betaglukanů. Snížení krevní glukózy o 30 – 50 % se může dosáhnout v případě, že betaglukany tvoří 8 – 10 % sacharidů v potravině. Snídat Mysli či ovesnou kaši je velkou výhodou. V případě, že ráno posnídáte misku Emco Mysli na zdraví nebo Emco ovesnou kaši, vaše tělo přijme zhruba 1,5 g betaglukanů. Denní doporučené dávky docílíte třeba tím, že ke svačině ujídáte Emco Biskiti (asi jednu menší misku) nebo sníte jedno balení Emco ovesných sušenek. Portfolio české společnosti Emco, největšího zpracovatele ovsa ve střední Evropě, je velice široké, takže se vám ovesné produkty jen tak neomrzí. Další ovesné kombinace, které vám dodají doporučenou denní dávku betaglukanů – 3 g, naleznete v tabulce.

 

clanek_vystrizek